PÁKA

Sportovní přetláčení rukou či Kanadský zápas všechno jsou názvy  pro zajímavý, rychlý a dynamicky se rozvíjející sport, mnohým známý pouze v zábavné formě z klukovské páky či ze zábavného amerického filmu se S. Stelonem - Over Top.

Kořeny oficiální sportovní páky s pevnými pravidly, váhovými kategoriemi, předpisy pro organizaci soutěží, rozhodčími i registrovanými závodníky však sahají až do roku 1967, kdy byla ve světě založena první novodobá světová organizace „páky“ – WAF (zakládající země tvořilo kvarteto USA, Kanada,Brazílie a Egypt).

V současné době slučuje tato světová organizace téměř 80 zemí všech kontinentů. Například v Gruzii patří tento sport k vůbec nejpopulárnějším sportovním odvětvím.

ČAPR je Česká asociace přetláčení rukou (ČAPR) je jedinou oficiální organizací sdružující závodníky v armsportu (armwrestlingu) v České republice, zaregistrována v roce 1994 a jako samostatný subjekt je začleněna pod ČASPV - Česká asociace Sport pro všechny (stejně jako například Aerobic, Sportovní tance a další).

Od roku 1996 se pravidelně koná domácí šampionát a od tohoto roku se také naše reprezentace každoročně účastí ME a MS.

Za tyto minulá léta jsme zaznamenali nejeden výrazný úspěch na těchto šampionátech včetně získání titulů Mistr světa a Mistr Evropy.

Páka je jediným kontaktní sport, ve kterém není cílem soupeře fyzicky napadnout a ublížit mu (box, zápas apod.), ale cílem je soupeře „pouze“ přemoci – přetlačit ho, dokázat mu, že já jsem silnější, rychlejší, lepší … a přitom „pouze“ položím ruku soupeře na polštářek.