KULIČKY

....hrou zaujati

Na bobku, hrou tou zaujati,

nepřestali jsme chvilku hráti,

a neptejte se proč.

(úryvek od J. Sieferta)

Kuličky skutečně patří mezi nejstarší sporty v historii lidstva. Potvrzují to archeologické nálezy - například ve starověkém Egyptě byly v hrobkách nalezeny kuličky vyrobené z oblázků. Vůbec nejstarší nalezená kulička pochází z Egypta a to z roku 3000 let před naším letopočtem. Stejné nálezy byly zaznamenány v aztéckých pyramidách či na pohřebištích původních obyvatel severní Ameriky, které se datují do roku 100 před n. l. Nejstarší nalezená kulička pochází z Egypta a datuje se do roku 3000 let před n. l. Britské Marble Museum má ve svých sbírkách kuličky z Kréty, které pochází z období mezi 2000 - 1700 let před n. l.

V dobách starověku se kuličky těšily největší oblibě na území Římské říše. Kuličky svého času hrávali i Caesar či Romulus Augustus.

V Německu zaznamenala tato hra velký rozmach kolem roku 1500. V dobách, kdy ještě nebyly asfaltové silnice, herní vášeň obyvatel Norimberku došla tak daleko, že roku 1503 místní koncil musel vydat nařízení, přikazující hrát pouze mimo město.

V Anglii se staly kuličky populárními v době vlády Elizabety I (1533 - 1603). Říká se, že tehdy 2 muži bojovali o přízeň jedné ženy. Po mnoha různých kláních o vítězi rozhodla právě hra v kuličky. A až do dnes se v Tinsley Green pořádají turnaje teamů ve hře Ringer. Tato tradice nakonec přerostla až v teamové mistrovství světa v této hře. Turnaje pořádané v Tinsley Green jsou nyní nejstarší pravidelně pořádanou sportovní akcí ve Velké Británii.

Dříve se hrávalo s kuličkami vyrobenými nejčastěji z oblázků, jílu, kostí či mramoru. Právě mramor dal pravděpodobně kuličkám jejich název v angličtině (marble = anglicky mramor, marbles = anglicky kuličky). Přes hliněnky v dětských hrách se závodně hraje spíše se skleněnými kuličkami. Taková duhová kulička v době hliněných, ….to byl poklad. 

Kuličky jsou opravdu sportem, mají své soutěže i na úrovni mistrovství světa.