TRIATLON

 

Tři v jednom, to je triatlon. Individuální sport zahrnující tři disciplíny (plavání, jízda na kole a běh), které je nutné absolvovat v těsném sledu tak, že čas se měří od startu plavání do cíle běhu bez přerušení.

Jeho vznik je spojován s tradičními testy přežití provozovanými americkými záchranáři v sedmdesátých letech 20. století. Ve skutečnosti je jeho předchůdcem závod Les Trois Sports“ pořádaný ve Francii již ve dvacátých letech. První triatlonová licence byla vydána ve Francii v roce 1927 a to na 500m plavání, 2000m běhu a 20km kola. 

 

Historie triatlonu se však datuje od roku 1974 ze soutěže IRONMAN, který se po zakotvení základní olympijské obtížnosti sám stal nejnáročnější kategorií Triatlonu.   

 

IRONMAN  se skládá z plavání na trati po délce 3,86 km, jízdě na kole (180,25 km) a maratonském běhu (42,2 km), opět v těsném sledu a zpravidla v časovém limitu 17. hod. pro dokončení závodu.  Československo bylo druhou zemí po USA, zasaženou vlnou hnutí železných mužů

 

OLYMPIJSKÝ TRIATLON má mírnější parametry:  1,5km plavání, 40km cyklistiky a 10km běhu a poprvé byl zařazen na program her pro rok 2000 v Sydney. Prvním olympijským vítězem v historii triatlonu se stal kanaďan Simon Whitfield a na třetím místě Jan Řehula. Olympijské hry tak byly v režii České Kanady.

 

V regionu ČESKÉ KANADY (na Zvůli) jsou soutěže v triatlonu již několik let pořádány místní TJ v Kunžaku, hlavním protagonistou Pavlem Strakou od r. 2007, v posledních letech je soutěž na Zvůli pořádána pod hlavičkou TC Vaněk, v roce 2013 již v sedmém ročníku.

 

  • fotografie použity zejména z archivu Jana Vaňka a Asociace triatlonu: